Czas na kredyt hipoteczny
Nie tak łatwo podjąć decyzję odnośnie tego, żeby wziąć kredyt hipoteczny. Na ogół jest on konsekwencją kilku lat starannie prowadzonych przemyśleń, czy tak duże zobowiązanie finansowe uda się spłacić w przewidzianym czasie. Niby pieniądze się ma, ale wiele osób ma wątpliwości. Ale już! Stało się! Finalna decyzja została podjęta. Teraz pozostała tylko kwestia ustalenia, gdzie dany kredyt będzie się brało oraz to jakie raty wybrać – równe czy malejące?
Rata równa
Czym jest rata równa? Można je nazwać również ratami stałymi. Otóż od początku rata wynosi tyle samo. Z tym, że na samym początku kredytobiorca spłaca w większości odsetki. Niewielka w tym jest sam kapitał, czyli kredyt. Zaletą jest to, że dzięki takiej formie kredytu, udaje się lepiej zorganizować domowy budżet. Wszyscy bowiem wiedzą, ile to wynosić będzie rata kredytu. Wadą tego jest to, że przynajmniej przez dobrych kilka lat, zadłużenie wcale nie maleje – do momentu aż wszystkie odsetki nie zostaną spłacone.
Rata malejąca
W tym wypadku odsetki spłacane są na bieżąco, razem z kapitałem, czyli samym kredytem. Osobom, którym zależy na tym, aby zapłacić jak najmniej za dany kredyt, bardziej opłaca się ta forma zobowiązania finansowego. Aczkolwiek, nie można zapomnieć o tym, że w związku z tym, budżet domowy będzie zdecydowanie bardziej obciążony. Zaletą jest to, ze już od samego początku kredytu, zobowiązanie spłacane będzie po równi. Należy mieć jednak na uwadze to, że wzrastający WIBOR(R), oznaczać będzie większą ratę kredytu.
Rata równa vs.malejąca
Obydwa rozwiązania mają swoje zalety, jak również wady. Na pewno, należy je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. Najlepiej przy pomocy doradcy kredytowego. Rata malejąca oznacza zdecydowanie niższe koszty. Wydaje się więc, że warto się na nie zdecydować. No ale… . Zawsze jest jakieś ale. Czy ktoś będzie w stanie pogodzić się z tym, że w początkowym okresie i tak wysoka rata malejąca jeszcze jest w stanie wzrosnąć? Może więc warto wybrać coś bardziej stabilnego? Coś, co może i niesie za sobą większe koszta, ale jest lepsze do przewidzenia. Jak pokazują statystyki, pomimo większych kosztów, raty równe są zdecydowanie częściej wybierane. Tym bardziej, że przy ratach malejących trzeba wykazać się zdecydowanie większą zdolnością kredytową, której i tak wiele osób nie posiada. Dlatego też wszystko jest kwestią analizy indywidualnej. Tak, aby przez kredyt hipoteczny nie wpakować się w dodatkowe kłopoty finansowe.