Rodzaje kredytów – jaki wybrać?

Rodzaje kredytów

Zobowiązania finansowe

Jak to się mówi – rozmiar rozmiarowi nie równy? Co prawda, to polskie porzekadło odnosi się do ubrań, ale śmiało można porównać je do branży finansowej, a w szczególności do kredytów. Kredyt kredytowi nie równy. Obecnie dostępne są różne zobowiązania finansowe, które udzielane są nie tylko przez placówki bankowe. W końcu, wiele z nich w swojej ofercie mają instytucje pozabankowe. Jak więc widać, oferta jest naprawdę duża. Warto więc zapoznać się z podstawowymi rodzajami kredytów, jakie wykorzystywane są obecnie przez klientów.

Kredyty hipoteczne

Chyba te budzące największą trwogę to kredyty hipoteczne. Z drugiej jednak strony, dla wielu osób oznaczają spełnienie marzeń, ponieważ człowiek w końcu będzie mógł pomyśleć o tym, że zamieszka na swoim. Forma kredytu, która udzielana jest na zakup nieruchomości: działki, domu, mieszkania, kawalerki. Nie tak łatwo otrzymać tą formę pożyczki. Czasem, od momentu złożenia wniosku, do udzielenia pozytywnej (oby!) odpowiedzi, mija kilka miesięcy. Ludzie mają niekiedy obawy, ponieważ chodzi tu o spore sumy, których okres kredytowania rozłożony jest na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.

Kredyty konsumpcyjne

Bardzo popularne, ponieważ udzielane są na sfinansowanie potrzeb konsumpcyjnych kredytobiorcy. Można się o niego postarać, jeżeli ktoś myśli o zakupie nowych mebli, telewizora, czy np. samochodu. Takich przykładów można by wymieniać bardzo dużo. Jeżeli chodzi o okres kredytowania, to może on zostać rozłożony na kilka miesięcy, czy też na kilka lat. Wszystko zależne jest od możliwości kredytobiorcy. Zabezpieczeniem tego rodzaju zobowiązania, są dochody osiągane przez kredytobiorcę.

Kredyty inwestycyjne

Jak sama nazwa wskazuje – jest to ta forma zobowiązania, dzięki czemu kredytobiorca będzie mógł dokonać poszczególnych inwestycji. Przykładem takiego zobowiązania finansowego są np. papiery wartościowe, czy też akcje spółek. Nie jest to tak popularna forma kredytu, jak to jest w przypadków pożyczek konsumpcyjnych.

Kredyty konsolidacyjne

Jeżeli ktoś ma kilka kredytów i nie jest w stanie spamiętać, który kiedy się spłaca lub też ma problem z ich równoczesną spłatą, to jak najbardziej może pomyśleć o ich ujednoliceniu. Dzięki temu wszystkie jego zobowiązania zostaną połączone w jedno, pod banderą jednego banku. Połączenie kilku kredytów jest korzystne o tyle, że dzięki temu obniżeniu ulega rata. Aczkolwiek, w tym momencie nieco wydłuża się okres spłaty, co i tak dla wielu osób jest zdecydowanie korzystniejsze.