Wcześniejsza spłata kredytu

Wcześniejsza spłata kredytu

Spłata zobowiązania finansowego

Decydując się na kredyt (jakikolwiek), kredytobiorca zobowiązuje się do tego, że w określonym terminie odda wszystkie pieniądze, wraz z odsetkami. W zdecydowanej większości przypadków ma się do czynienia z naliczonymi odsetkami, a także z kosztami kredytowymi. Ich wysokość tak naprawdę zależna jest od tego, z jakim dokładnie kredytem ma się do czynienia. Warto pilnować terminów spłat, aby w przyszłości ominąć problemy z dostaniem kredytu i nie zaszkodzić swojej historii kredytowej. Czy przy kredycie można pozwolić sobie na… wcześniejszą spłatę kredytu? Oczywiście, że tak. Aczkolwiek, warto sprawdzić, jakie będzie ciągnęło to za sobą „konsekwencję”.

Wcześniejsze zakończenie kredytu

Warto wiedzieć, że „w myśl interpretacji ustawy o kredycie konsumenckim Rzecznika Finansowego i Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego, kredytodawca ma obowiązek proporcjonalnie obniżyć i zwrócić wszystkie koszty takiego kredytu”. Aczkolwiek, zanim dokona się wcześniejszej spłaty kredytu, warto zapoznać się z warunkami umowy. Dlaczego? Ponieważ placówka bankowa może chcieć domagać się pobrania z tego tytułu dodatkowych opłat. Ich wysokość uzależniona jest od dokładnych zapisów, jakie znaleźć można w umowie. Przy tej okazji, warto dodać, że decydując się już na podpisanie umowy kredytowej, warto zapytać przedstawiciela bankowego, jakie mają oni podejście do tego tematu.

Czy warto wcześniej spłacić kredyt?

Oczywiście, że tak. Chociażby dlatego, że dzięki temu nie trzeba będzie przejmować się żadnymi zobowiązaniami finansowymi. Co więcej, takie zachowanie zostaje zapisane w BIK. W razie zaciągnięcia nowego kredytu w przyszłości, będzie to świadczyć na korzyść, dzięki czemu będzie można szybciej spodziewać się pozytywnej odpowiedzi ze strony banku. Jak już jednak było wspomniane, warto dowiedzieć się, czy z tego tytuły nie będą naliczone dodatkowe koszta.

Im szybciej, tym lepiej

Jeżeli tylko ktoś będzie posiadał luźniejszą gotówkę, warto wpłacić ją na poczet zobowiązania finansowego. Aczkolwiek, należy pamiętać, że jeżeli będzie to tylko jednorazowa, częściowa spłata i tak trzeba pamiętać o tym, aby kolejne raty spłacać w terminie. Nadwyżka wpłaty zawsze idzie na poczet ostatnich rat. Nadal więc nie będzie można spóźniać się z kolejnymi ratami. Wiele osób zapomina o tym, przez co wpada w nie lada kłopoty finansowe. Spłata terminowa rat zawsze obowiązuje, niezależnie od tego, jak dużą nadwyżkę się zrobi.