Wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny do kredytu

Czas na kredyt hipoteczny

Wiele osób broni się przed tym, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny. Nie ma się czemu dziwić. W końcu jest to ogromne zobowiązanie finansowe, na wiele długich lat. Niektórzy zdają sobie nawet sprawę z tego, że dalsze pokolenia poniekąd zostaną „zmuszone” do uregulowania kredytu. Nie ma jednak co – biorąc pod uwagę fakt, że jest to inwestycja w coś własnego, co owym, dalszym pokoleniom będzie można przekazać, jest to sprawa jak najbardziej opłacalna. Warto jednak pamiętać o tym, że przy kredycie hipotecznym, należy być posiadaczem wkładu własnego.

Czym jest wkład własny?

Jest to suma pieniędzy, które trzeba mieć, aby móc zaciągnąć kredyt hipoteczny. Bez tego, żaden bank nie zgodzi się na to, aby kredytu takiej wysokości udzielić. Oczywiście, nie jest to suma pieniędzy, która przepada. Wkład własny jest to należność na poczet mieszkania. Im większy będzie wkład własny, tym przyszłe koszty kredytu będą mniejsze. Tym mniejsze będą raty, jakie w przyszłości będzie trzeba zapłacić. Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła tzw. rekomendację S. Tzn. jest to proces, który określa minimalny poziom wkładu własnego. Przykładowo – w 2017 roku wkład własny wynosił 20% samej wartości nieruchomości. Jeżeli mowa jest o kwotach, to mowa tutaj o ok. 40 tysiącach złotych.

Dla kogo jest wkład własny?

Co prawda, wkład własny wymagany jest przez bank. Ale to nie ta instytucja otrzymuje te pieniądze. Zawsze są one należne stronie sprzedającej. Może to być deweloper, a może to być również osoba indywidualna, która akurat jest właścicielem danej nieruchomości. Warto wiedzieć, że bank nigdy nie ma prawa do tego, aby wkład własny został wpłacony przed finalnym podpisaniem kwoty. Wpłata nastąpić powinna później. Należy sprawdzić, kiedy jest termin, którego w żadnym wypadku nie można przekroczyć.

Bez wkładu własnego

Czy to więc oznacza, że osoby nie posiadające pieniędzy na wkład własny, nie są w stanie nic zdziałać, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny? Teoretycznie, nie. Aczkolwiek, banki są skłonne odstąpić od wkładu własnego, jeżeli ma się do czynienia z nieruchomościami z rynku wtórnego. Jeżeli wartość mieszkania, domu, itd., została zawyżona, placówka bankowa jest w stanie odstąpić od tego wkładu. Zawyżona wartość będzie takim zapewnieniem. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza? Wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnego przypadku, z jakim ma się do czynienia. A w szczególności, z rodzajem nieruchomości i rynkiem, z którego ona pochodzi.